понедељак, 27. фебруар 2017.

Pametni i vazni saveti za odgajanje cerke

Svaki majka-ćerka odnos je drugačiji. Ima onih koje se slažu od početka i onih čiji je odnos konstantan izazov. Bilo da ste vi i vaša ćerka bliske ili stalno vodite borbu jedna sa drugom puno je toga što možete da uradite sada da bi taj odnos bio dobar i kada vaša devojčica odraste. 
Sabrina and Olivia by Teresa | teresakphotography.com, via Flickr:
pinters

Saznajte koje su to ključne stvari u izgradnji jakog odnosa i u podizanju srećne i zdrave devojčice:
Od momenta kada saznate da ćete roditi devojčicu ljudi će vas verovatno obasipati slatkim haljinicama i ostalim roze ili princeza stvarima. Nema ništa loše u filmovima o princezama i haljinama roze boje ako istovremeno podstaknete i ostale imaginarne igre. Nemojte ograničavati vašu devojčicu na igru oblačenja u lepe haljine i čekanje princa.

Kroz imaginarine igre negujete osobine kao što su duhovitost, izdržljivost, samopouzdanje. Naučite je da bude dobro edukovana, informisana i sa lepim manirima, a ne vladar imaginarnog kraljevstva. Dok je još mala podstaknite je da se odvoji od igranja princeze da bi se fokusirala na učenje i timski rad. I ohrabrite je da proba i nešto novo kao što je karate ili fudbal.  

I znajte, dete od 6 godina koje je ljubitelj princeza i dete od 16 godina koje misli da je princeza su različite stvari.
Kako je lepa.“, „Kako joj je lepa haljina.“, verovatno da ćete ovakve rečenice često čuti tokom detetovog odrastanja. I sigurno da je vaše dete divno. Ali moramo da budemo oprezni prilikom naglašavanja osobina koje vrednujemo i komplimenata koje dajemo devojčicama. Lošim primerom možemo uticati na to da budu preokupirane izgledom, postaviti loš model samopoštovanja i podstaći nezdrava očekivanja u vezi izgleda devojčica u tinejdžerskim i kasnijim godinama.

Fizičke pohvale su dobre ali kada su u ravnoteži sa ostalim pohvalama u vezi njene duhovitosti, kreativnosti, matematičkim veštinama i sl. Nema boljeg uzora od majke, koja može da pokaže detetu da lepota osobe dolazi iznutra i da nema nikakave veze sa šminkom, odećom, visinom ili težinom.
Kao što smo rekli, majka je najbolji uzor za svoju ćerku. Zbog toga je važno da majka pokaže samopouzdanje u vezi izgleda svog tela i da sa ćerkom ne diskutuje jedino o tome da mora na dijetu jer se oseća debelo. Nesigurnost se često prenosi upravo sa majke na ćerku.

Gojaznost je postala veliki problem već u dečijem uzrastu, ali i mnoge devojke sa pravilnom težinom imaju problem da prihvate izgled svog tela. Sve više raste broj dece koja su već od desete godine na dijetama i dece koja su nezadovoljna svojim telom. Loša slika o sopstvenom telu može da prouzrokuje opadanje samopozdanja i ozbiljne poremećaje u ishrani.

Podstičite svoju celu porodicu na vežbanje i na zdravu ishranu i to sve sa ciljem ka dobrom zdravlju a ne da smanjite veličinu odeće ili da imate lepo telo za plažu.

Naša očekivanja kako zadržati ljupkost kod devojčica se uglavnom odnose na izgled i ponašanje. Stereotipi čine da mislimo da devojčice uvek treba da zadrže blag temperament, pristojnost i spremnost da udovolje drugima, ali to nije fer i nije izvodljivo.

I devojčice mogu da imaju napade besa, a tinejdžerke razne ispade. One mogu da urade neke ne baš lepe stvari i da se ne ponašaju damski, na primer da bace igračku ili da zalupe vratima. Ili čak mogu da odbiju da pomognu nešto mami samo zato što ne mogu da budu jednako besne, tvrdoglave i buntovne kao dečaci.

Ovakvo loše ponašanja može biti povezano sa sticanjem nezavisnosti, razvojem asertivnosti i sopstvenog identiteta. Ne treba da prihvatite loše ponašanje vaše ćerke ali morate da prihvatite da nekada dođe i do nedoličinog ponašanja i da može da ima loše dane. U suprotnom možete doživeti veliko iznenađenje.
Mnogo devojaka teži perfekciji kako bi udovoljile nastavnicima, roditeljima, trenerima i ostalim odraslim ljudima oko sebe. Perfekcija jeste dobra osobina ali ako je u zdravim dozama, tada može vašu ćerku pogurati ka uspehu. Međutim, hronična perfekcija može da dovede do anksioznosti, depresije, poremećaja ishrane, sagorevanja i sl. Procenite svoja očekivanja za ćerkina dostignuća u školi, sportu i ostalim oblastima. Pokažite joj da je u redu da ponekad uspori.
Shots by Bridge - Family and Children Photography:
pinters

Da li biste voleli da imate dete koje zvuči lepo na papiru ili dete koje poseduje veštine da bude srećno i zadovoljno svojim životom?

Vi, kao mama, već upravljate mnogim stvarima u vašem životu kao i u životu vaše porodice. Zbog toga ne dozvolite da sebe pretvorite u osobu koja je zadužena za rešavanje svakog problema koji se pojavi. Lepo je to što želite da zaštitite vaše dete, ali to ne podrazumeva mešanje u svaki delić njegovog života. Ako dobije lošu ocenu ili se posvađa sa drugarima, uvek  prvo pričajte sa njom o tom problemu. Nemojte odmah podizati slušalicu i zvati nastavnika da popravi vašem detetu ocenu ili drugare da dođu da se igraju sa njim.

Obratite pažnju na ozbiljne događaje kao što su: loše ocene jedna za drugom, promena cele grupe prijatelja i to preko noći ili loše raspoloženje prilikom prekida emotivne veze. Pričajte o tome sa vašom ćerkom, pitajte je čemu se nada i kako možete da je podržite. Ali zapamtite da njene veze i njene ocene na kraju pripadaju samo njoj. I to će biti prilika da nauči mnogo iz njih.

Između podsticanja opuštenijeg života i izbegavanja rešavanja svih problema vaše ćerke stoji još jedna strašnija stvar za roditelja - da joj dopusti da bude nezavisna.

Godine će proleteti i odjednom će vaša ćerka biti na fakultetu ili u nekom drugom "svom" svetu. U tinejdžerskim godinama neće samo naučiti ko je ona, već i kako da postupa prema poslu i ozbiljnim stvarima. Tokom tog perioda treba i dalje da vodite računa o njenom zdravlju, ali ne i da joj radite domaće zadatke i sve kućne poslove da završavate umesto nje. Pored domaćih zadataka i kućnih poslova, i nezavisno planiranje obroka, neki letnji poslovi i raspored budžeta biće od velike koristi za pripremu vaše devojčice za život odvojen od mame i tate.

 ako ste vi i vaša ćerka toliko bliske da delite sve stvari i tajne međusobno, ipak postoji granica i trudite se da je ne prelazite. Devojčica koja živi pod vašim krovom možda vam izgleda kao prisna prijateljica i ortakinja za razmenu garderobe ali ona je vaša ćerka. Ne kupujte joj pivo, ne kršite pravila, ne delite uske pantalone sa ćerkom i sl. samo da biste bili „kul“ mama.

Kada dete shvati da ste prešli granicu majka- ćerka, može da vas uvredi zbog prelaženje upravo te granice u kojoj većina njenih vršnjaka uživa u odnosu sa njihovim roditeljima. Svakako će jasna granica učiniti da bolje prebrodite period razdvajanja u trenutku kada za to dođe vreme.
Vaša prirodna bliskost sa ćerkom može lako da sklizne u favorizovanje i tako izazove rivalstvo između vaše dece. Sva deca su osetljiva na favorizovanje, bez obzira na njihov pol ili pol drugog deteta. Zbog toga pokušajte da svu decu gledate i o njima brinete isto.

Ne upoređujte vašu decu u ocenama, sportu, težini ili bilo čemu što može da se meri. To može da bude loše za dečije međusobne odnose, ali i odnose između majke i ćerke.
Uvek imajte na umu da devojčice sazrevaju ranije od dečaka. Vaša ćerka može da dođe u period potrebe za nezavisnošću i privatnosti i nepredvidive ćutljivosti i pre nego što to očekujete.

Tokom perioda rane adolescencije i vi ste ispoljavali želju za nezavisnošću ili ćitljivost ili čak pasivnu agresivnost. Ovo je sjajna prilika da prisetite kakvi ste bili vi u godinama u kojim je i vaša ćerka sada i pokušate da budete što razumniji. Pored toga što tražite svakodnevnu komunikaciju sa vašom ćerkom pustite je i da provodi vreme sama u sobi ili sa svojim prijateljima. Učite i radite na komunikaciji tokom neslaganja, ali imajte na umu i izazove koje pruža moderno doba tinejdžerima koji traže svoj put.


Želimo vam mnogo sreće!

Нема коментара:

Постави коментар