Da li ste ikada čuli za menstrualnu čašu? Verujem da će mnogi na ovo pitanje odgovoriti sa - NE. Ja sam pre možda pola godine poželela da nabavim i probam menstrulanu čašu i nedavno sam u tome i uspela. Ovaj post sam zamislila kao jedno veliko upoznavanje sa ovim proizvodom, njegovom namenom, načinom korišćenja, i da vam približim informacije zašto je dobar i kako ga nabaviti. Za početak šta je to menstrualna čaša?
Prve verzije menstrualnih čaša patentirane su čak 1932. godine, a kasnije je bilo još patenata u narednim godinama. Međutim one nisu uspele da postignu veći komercijalni uspeh. Tada su pravljene od gume. Danas se menstrualne čaše uglavnom prave od silikona ili gume. Većina proizvodi čaše koje se mogu koristiti godinama (na slici ispod s leve strane).
Postoje i proizvođači sa čašama za jednokratnu upotrebu ili upotrebu tokom jednog ciklusa (na slici ispod desno). Ove čaše imaju oblik sličan kontraceptivnoj dijafragmi, pa se zbog toga mogu nositi i tokom odnosa, mada moram da napomenem da naravno ne štite od začeća i nisu kontraceptivno sredstvo. Naprvljene su od poliuretana.
Prva komercijalno uspešna menstrualna čaša, The Keeper, bila je proizvedena u SAD 1987. i bila je naprvljena od lateksa (i dalje se proizvodi). Prva silikonska menstrualna čaša proizvedena je u Velikoj Brijatniji (Mooncup). Iako je većina menstrualnih čaša proizvedena od silikona, nemački brend MeLuna je jedina kompanija koja svoje čaše proizvodi od TPE (thermoplastic elastomer). Menstrualne čaše polako dobijaju na popularnosti širom sveta, što mene mnogo raduje. U neku ruku mi je jasno zašto nisu zaživele u početku, jer kako se ova čaša kupuje jednom u možda 10ak godina, ovo nije proizvod na kom kompanije mogu da zarade brdo para kao na ulošticma i tamponima.
Kao što vidite moja čaša je
MeLuna. One su u Srbiji dostupne od kraja prošle godine. O čašama možete pročitati više i naručiti ih naravno putem
njihovog sajta ili
FB strane. Cena čaše je
2400 dinara, a čaša se šalje PostExpess-om koji ćete platiti još 280 dinara. Ova cena vam se može učiniti visoka, ali razmislite koliko para potrošite na uloške i tampone, a ova jedna čaša trajaće vam oko 10 godina. Na uloške bi ovoliko para potrošili za jednu godinu. :) Naravno ako želite da naručujete iz inostranstva dostupne su vam i čaše drugih proizvođača. Čaša dolazi kao što vidite u kartonskoj kutiji, a unutra se nalazi i mala platnena vrećica za odlaganje, kada času ne koristite ili želite da je ponesete sa sobom.
Zašto su menstrualne čaše dobar izbor:
- Štedite novac.
- Medicinski silikon je siguran i lako se čisti, hipoalergijski. TPE je pored svega toga i malo mekši i jeftiniji. Latex je takođe super, ali postoje osobe koje su na njega alergične.
- Jedna čaša traje godinama i smanjuju količinu otpada koju proizvodimo.
- Mogu se koristiti dok plivate ili se bavite sportom. Ovde moram da napomenem da ja lično tampone ne mogu da koristim dok plivam, natope se potpuno vodom. Čašu još nisam probala dok plivam, ali jesam na treningu, gde, em skačem na sve strane, em dižem noge i stojim u svakakvim pozicijama i čaša nije popustila. Sve je držala tamo gde i treba da ostane.
- Menstrualne čaše su mnogo više higijenske od tampona jer samo sakupljaju menstrualnu krv, a ne apsorbuju je kao tamponi. Tamponi zbog toga sadrže hemikalije. Npr. tamponi mogu sadržati dioksin, za koji se smatra da može biti kancerogen (mada se smatra da količine u tamponima nisu problematične). Naravno vlakna tampona mogu se i zadržati u vagini pri čemu mogu da sakupljaju bakterije. U svakom slučaju čaše ne remete pH vagine i nisu povezane sa sindromom toksičnog šoka, kao tamponi.
- Zapremina koju mogu da sakupe mnogo je veća od tampona i uložaka, pa se mogu menjati i na 12 sati, naravno u slučaju nekog prosečnog toka.
- Pošto sprečavaju izlazak krvi izvan vagine, a nema ni znojenja kao kod uložaka, nema ni neprijatnih mirisa koji mogu da se stvore.
- Ako vam je zbog medicinskih razloga bitno koliko krvi vam curi, to mnogo lakše možete proceniti sa čašom, a neke čak na sebi imaju i obeležene crtice sa zapreminama.
- Neke žene imaju manje obilne menstruacije koje traju kraće i bole manje. Nije još dokazano zašto je tako, ali postoje mišljenja da neke hemikalije u tamponima podstiču kontrakcije materice i proizvođenje više krvi nego što je to prirodno. Ja sam vrlo srećna da kažem da sam ja jedna od tih žena. Drastično me manje boli stomak dok je čaša unutra. A mislim da mi malo manje krvi ide. Npr. kad je izvadim osetim da kreće stomak malo jače da me boli, ali kad je vratim brzo se ponovo smiri.
- Kada se lepo stave apsolutno se ne osećaju.
MeLuna menstrualna čaša dolazi u ja mislim 8 boja. Takođe možete da birate i tip drške za koju povlačite kada je vadite. Na slici ispod nastavci odozgo na dole su:
- Stem - ovaj nastavak je najduži i dobar je za osobe koje mogu da stave čašu dublje u vaginu i čiji je grlić dublje. Pri vađenju ju je lakše dohvatiti. Bitno je da se drška može skratiti pa ako vam je predugačka vi je isecite i dobijate Ball dršku.
- Ball - malena kuglica za koju se uhvati. Najveći broj žena uzima ovaj model.
- Ring - Vrlo lagano vađenje i super je za početnike. Ja imam ovaj model kao što vidite po slikama. Meni je grlić vrlo nisko, i verujem da ću lako moći da se upgrade-ujem i na model bez nastavaka. Postavljanje i vađenje je zaista prelako iako na prvi pogled možda može da vam se učini komplikovano.
- Basic - Nema nikakav nastavak i ako ste iskusni sa čašom možete slobodno ovaj model da uzmete.
Druga bitna stvar je izbor veličine. Jako bitno ovde je da se veličina bira po vašoj građi, a ne po tome koliko krvi vam ide. Ako ide više, praznite je češće, ali bitno je samo da vam je veličina taman kako bi čaša lepo legla i napravila vakum sa zidovima vagine kako ništa ne bi prolazilo. Na sajtu imate mali test preko kog odabirate pravi model čaše za vas. A evo i tabelice koja vam u tome pomaže (gornja oznaka sa kolicima deli kolone na devojke koje nisu i koje jesu rađale prirodnim putem):
Ali to nije sve postoji i još jedna stvar koju možete da birate da biste našli savršenu čašicu za vas! Možete da birate između tri tvrdoće čaše:
- Soft - 25% mekša od Classic varijante. Za žene koje imaju jako slabe mišiće karlice ili koje osećaju bol prilikom korišćenja tampona (realno skoro niko ne spada u ovu grupu po meni).
- Classic - većina žena je u ovoj kategoriji. Za žene koje ne osećaju nelagodnost pri korišćenju tampona.
- Sport - za osobe koje se bave sportom koji razvija mišiće donje karlice. Jahanje, pole dance, razne vrste plesa ili pilates i slične aktivnosti. Jako je bitno da se čaša pravilno otvori i napravi vakum, a ako su vam mišiće karlice jaki Classic varijanta to možda neće moći. Ova varijanta je 25% tvrđa od Classic čaše. Ja sam u principu spadala u ovu grupu ljudi i razmišljala sam se da li da uzmem Sport. Na kraju sam ipak uzela Classic i skroz mi je dobra. Mada verujem da mi ni Sport ne bi pravila nikakav problem i da je ne bih osećala, jer su mi mišići ipak dosta jaki.
Odličan klip koji demonstrira razliku u mekoći ovih čaša:
http://www.youtube.com/watch?v=B_j00LDwI90
Razliku u tvrdoći čaša jako lepo ilustruje i sledeća slika:
A sad da pređem na to kako se koristi. Vrlo je lako. Pre početka menstruacije i na samom kraju možete je dezinfikovati, a u među vremenu ne morate već je samo pri svakom vađenju operite pod mlazom vode i vratite je na mesto. Ovo naravno stvara problem menjanja u javnom toaletu gde vam lavabo nije dostupan pored toaleta, ali uvek možete sa sobom poneti flašicu. Takođe kako čašica može da stoji satima a da se ne napuni zaista ćete retko uopšte dolaziti u situaciju da nemate lavabo pored sebe. Ja sam satima na poslu, ali srećom imam lavabo u WC-u. :)))
Sterilizacija se može raditi na više načina. Najlakše je prokuvati je u vodi 2 do 3 minuta (nikako duže jer je MeLuna naprvljena od TPE, silikonske mogu i duže). Bitno je samo da čaša ne pipa zidove vrele šerpe da se ne bi otopila. Možete staviti i postudu sa vodom i čašicom i u mikrotalasnu. Naravno postoji mnogo varijacija na temu i detalje pročitajte ovde na
MeLuna sajtu. Dezinfekcija se može raditi i npr. Corega tabletama za čišćenje zubnih proteza.
Postoji zaista mnogooo načina presavijanja. Na sledećim slikama sam vam demonstrirala neke od njih. Naravno sami ćete već videti koji vam je najbolji. C preklop mi se najbolje pokazao, jer npr. zgužvani preklop je odličan za ubacivanje, ali mi se po nekad čaša ne otvori lako sa njim pa moram da je malo mrdam.
There really are so many ways of folding. On the following pictures I've demonstrated some of them. Of course you will also find the best one for you. C fold is the best one for me. Wrinkled fold is great for inserting, but sometimes the cup cannot open easily when I use it so I have to wiggle it around.
C preklop:
S preklo
Kako se dolazi do zgužvanog preklopa:
How do you do the wrinkled fold:
Evo jednog odličnog videa koji pokazuje razne načine preklapanja:
Iskustva i recenzije o ovoj casici mozete procitati na originalnom tekstu koji cete naci na blogu
kojima se zahvaljujemo na ustupanju teksta